У цій статті ми зібрали відповіді на найпопулярніші питання про пластикові пляшки і шейкери. Дані питання виникають у більшої частини покупців спортивних ємностей з пластика. Зараз ми детально розберемо питання маркування пластика, види використовуваного пластика і можливу небезпеку при застосуванні в певних умовах. Торкнемося питання чи можна мити пластикові шейкери і пляшки в посудомийці і ставити їх в мікрохвильовку.
Навіщо потрібна маркування пластмасових виробів?
Маркування виробів із пластику необхідна для позначення матеріалу, з якого зроблений продукт, і можливості його переробки або утилізації. Таке маркування можна знайти не тільки на пластику, але і на металі, папері, склі, батарейках і акумуляторах. Виглядає це маркування у вигляді трикутного символу рециркуляції з цифрою всередині. Букви під трикутником служать доповненням до чисел, дублюючи і / або деталізуючи їх значення. Все це-типи використовуваних полімерів, які відрізняються за своїми властивостями і можливістю подальшої переробки або утилізації. Найбільш поширеним пластикам, які використовуються найчастіше, присвоєні номери від 1 до 6. Номер 7 з'явився дещо пізніше і включає в себе досить великий список полімерів різної структури.
Таким чином, заповітний трикутник з цифрою безпосередньо не вказує на якість і безпеку виробу, а лише наказує можливість і спосіб утилізації.
Види пластиків і їх маркування.
1. PET (ПЕТ) 1, поліетилентерефталат, PETG, поліетилентерефталат-гліколь.
Найпоширеніший вид пластика-PET або поліетилентерефталат. Виробники використовують цей матеріал для виготовлення пляшок, пакетів для молока і кефіру, ємностей для розливу прохолодних напоїв, соків. Також він відмінно підходить для вторинної переробки і тому не забруднює навколишнє середовище.
Шейкери і спортивні пляшки не виробляються з пластика PET, принаймні нам не доводилося зустрічати такі, але деякі ємності великого обсягу для води виробляються з його модифікації - PETg, тобто з поліетилентерефталат-гліколю. Важлива перевага Петг-його можна застосовувати при виробництві виробів, пов'язаних з харчовою продукцією в тому числі і для багаторазового застосування. Властивості матеріалу дозволяють йому контактувати з харчовими продуктами відповідно до сучасних вимог. Однак, не можна надмірно нагрівати і мити такі вироби в посудомийній машині вкрай небажано. Що стосується пляшок саме з пластика PET, то пляшки з таким маркуванням слід використовувати тільки один раз, а значить їх, наприклад, не можна мити в посудомийній машині, не можна кип'ятити, не можна наливати кислоту або луг і інші агресивні рідини. Це пов'язано з тим, що ПЕТ 1 нестійкий до лугів і високих температур, його неможливо досить добре помити і дезінфікувати перед повторним використанням. Небезпечні речовини виділяються лише при нагріванні тари від 240с, а в повсякденних умовах це неможлива умова. Згодом ПЕТ може виділяти фталат. Це небезпечна речовина, яку використовують для додання пластиковим виробам еластичності, міцності і м'якості. У незначних кількостях фталат не несе небезпеки. Але як і багато отрути він може накопичуватися в організмі і, поширюючись по всьому тілу.
Ще одна особливість пластика PET і PETg це те, що саме ці пластики одні з найсприятливіших для розмноження бактерій, які належать не пластиковій тарі, а залишкам вмісту. З цього, при повторному застосуванні виробів з PET і PETg обов'язкове ретельне миття з метою мінімізації росту бактерій.
2. HDPE (ПЕНД, ПНД) 2, поліетилен високої щільності (низького тиску).
Виробники використовують ПНД для виготовлення пляшок та іншої тари для потреб харчової, хімічної, фармацевтичної промисловості. Тобто щільних і міцних упаковок для довготривалого зберігання. Такий вид тари піддається переробці і вторинному використанню. ДО РЕЧІ, Кришки для пляшок часто роблять з даного типу пластмаси і вони теж готові відправитися на переробку. Упаковка такого типу не токсична і цілком безпечна, до того ж здатна витримувати високу температуру. Проте, упаковку краще не нагрівати в мікрохвильовці більше одного разу. У галузі спортивного харчування з ПНД в основному виробляють тару для порошків і рідин, наприклад банки з під протеїну Optimum Whey Gold Standard виготовлені саме з ПНД. При нормальних умовах не токсичний. При високих температурах може виділяти формальдегід – канцероген, що викликає ракові захворювання.
3.PVC (ПВЗ) 3, полівінілхлорид.
ПВХ не призначений для контактів з їжею. Практично не піддається переробці. Товстий і відносно міцний. Матеріал призначений тільки для використання в технічній сфері. ПВХ - це шланги, натяжні стелі, труби, клейонки, елементи корпусів виробів (меблів, салон автомобіля). Може містити діоксини, фталати, бісфенол А, вінілхлорид, ртуть, кадмій. Не можна спалювати. "Пластиковий запах" говорить про виділення в повітря газів, які можуть бути небезпечні для здоров'я.
4. LDPE або PELD, поліетилен низької щільності, поліетилен високого тиску.
ПЕВТ матеріал можна використовувати в харчовому виробництві. Гладкий і еластичний матеріал. "Нешуршащіе" пакети, сміттєві пакети, іграшки, лінолеум, брезенти, плівки, Кришки для пляшок 19 літрів, термоусадочна групова упаковка для пляшок ПЕТ. Матеріал піддається переробці і вторинному використанню.
5. PP, ПП-поліпропілен.
Безпечний при контактах з їжею. Можна переробити. Термостійкий і міцний. Поліпропілен - це матеріал з якого виготовляється близько 90% всіх спортивних шейкерів. З нього робляться пляшечки для дітей, контейнери для їжі, ємності під йогурт, трубочки для напоїв. Підходить для зберігання як гарячої, так і холодної їжі і напоїв, так як він термостійкий. Для людини він безпечний, проте рекомендується ретельно мити перед повторним використанням і використовувати шейкер(пляшку) протягом не більше одного року.
6. PS, ПС-полістирол.
Потенційно небезпечний, містить стирол. Найпоширеніший матеріал даного типу-пінопласт. Також він використовується у виробництві піддонів для м'яса і птиці, контейнерів для яєць, харчових контейнерів, в якості пакувального матеріалу при транспортуванні електроніки та інших крихких товарів. Цей матеріал під час нагрівання виділяє отруту - стирол, він же канцероген. Ні в якому разі не відправляйте тару з маркуванням 6 в мікрохвильовку.
7. OTHER або O, Інші.
Група, яка включає в себе всі інші пластики, менш поширені ніж попередні 6. Найпопулярніший-полікарбонат (PC). З нього виробляють дитячі пляшечки і 19-ти літрові багаторазові пляшки для води. Особливо актуальним є питання змісту бісфенолу А в пляшечках з полікарбонату для дітей. Агенство з питань здоров'я та безпеки харчових продуктів Австрії (AGES) провело 2010 р. важливу кампанію з дослідженням наявних у продажу 30 пляшечок для немовлят на міграцію бісфенолу А. У 26 з 30 проб не було виявлено хімікату (всі значення були в межах встановленої межі). Звідси можна зробити висновок, що дитячі пляшечки з полікарбонату не є небезпечними, проте їх слід правильно експлуатувати: ретельно мити і стерилізувати.
Під номером 7 також знаходиться популярний преміум матеріал для виготовлення спортивних пляшок і ємностей - Трітан. З трітана виготовляються ємності більш дорогого цінового сегмента, наприклад спортивні пляшки Blender Bottle або Nalgene. Трітан не містить BPA. BPA не є і ніколи не був інгредієнтом або побічним продуктом виробництва трітана. Підтвердженням того, що матеріал являє собою пластик, що не містить бісфенол А, є великі випробування з використанням загальновизнаних наукових методів. Більш детальна інформація про безпеку трітана вказана на сайті виробника даного пластика - Eastman Tritan ™.
На завершення, хотілося б відзначити, що майже всі спортивні ємності виробляються з пластиків під номером 5 (поліпропілен) або пластика під номером 7 (Трітан), а значить такі ємності повністю безпечні при багаторазовому застосуванні за умови регулярного миття.
При підготовці даної статті були використані матеріали блогу: https://www.healthwaters.ru/blog/
Відгуків: 1 / Написати відгук