Йод життєво необхідний для організму людини. Наслідки нестачі йоду - це порушення функції щитовидної залози, статевої функції, вроджені патології і рання смертність у дітей, розумовий і фізичний недорозвинення. На сьогоднішній день близько 1,5 млрд населення Землі страждають від дефіциту йоду в тій чи іншій мірі. Причина цього - низький вміст йоду у воді, ґрунті та продуктах харчування.
Першочергове значення йод має для щитовидної залози, від нормальної функції якої залежить робота імунної системи, мозку, гормональний баланс і діяльність багатьох інших систем організму. Так, щитовидна залоза виробляє гормон тироксин, 65% якого складає йод. Тироксин регулює процеси обміну енергією і дихання в клітинах, допомагає очищенню від шкідливих речовин на клітинному рівні. Недостатнє вироблення тироксину викликає погіршення пам'яті та уваги, зниження рівня інтелекту, провокує такі кардіозахворювань, як атеросклероз, аритмія, гіпертонія. Дефіцит йоду сприяє також підвищеної набряклості, болів в м'язах, загальної слабкості. Часто знижується рівень гемоглобіну в крові, причому в даному випадку препарати заліза марні.
Масова профілактика йодної недостатності передбачала виробництво йодованої кухонної солі. Але це малодійовими міра. По-перше, таку сіль треба додавати у вже приготовану і ледь теплу їжу, так як йодид калію розкладається при високих температурах. А по-друге, багато людей відмовилися від вживання солі за рекомендацією лікарів через загрозу інших захворювань.
Багато хто вважає, що слід включати в раціон харчування овочі, фрукти, інші продукти, що містять йод, а також морепродукти. Звичайно, це правильна думка. Але тут є свої труднощі: добова норма споживання йоду (200 мкг відповідно до рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров'я) міститься в 5 кг м'яса, 1,5 кг хліба або 250 г устриць. З'їсти стільки м'яса і хліба навряд чи буде комусь під силу, а стільки устриць - з матеріальних міркувань.
Однак є досить бюджетний морепродукт, який може забезпечити організм людини йодом в необхідній кількості, - це бура водорість, або ламінарія.
Категорії